Piotr Żyła pobił rekord skoczni i został mistrzem świata! W świetnym stylu obronił tytuł

Piotr Żyła ponownie mistrzem świata! W Planicy obronił tytuł wywalczony przed dwoma laty w Oberstdorfie! Po pierwszej serii “Wiewiór” zajmował 13. miejsce. W serii finałowej oddał jednak fenomenalny skok na odległość 105 m. To nowy rekord skoczni! Dawid Kubacki zajął piąte, a Kamil Stoch szóste miejsce.

Piotr Żyła pobił rekord skoczni i został mistrzem świata!
Piotr Żyła pobił rekord skoczni i został mistrzem świata! Foto: Borut Zivulovic / Reuters

Dzięki wygranej Piotra Żyły w 2021 r. w Oberstdorfie Polacy mogli wystawić w kwalifikacjach pięciu zawodników, a nie czterech, jak pozostałe ekipy.

View this post on Instagram

A post shared by Piotr Żyła (@piotr_zyla_official)

Wszyscy Biało-Czerwoni wywalczyli awans. Dawid Kubacki był ósmy, Żyła 10., Kamil Stoch 11., Paweł Wąsek 15., natomiast Aleksander Zniszczoł 23. Najlepszy w kwalifikacjach był reprezentant gospodarzy Anze Lanisek.

MŚ Planica. Dawid Kubacki w czołówce po pierwszej serii

Przed konkursem odbyła się seria próbna. Znakomicie zaprezentował się w niej Piotr Żyła. Skok na odległość 101 m dał mu pierwsze miejsce! Kubacki był 10. – 93 m, 20. Zniszczoł – 87,5 m, 22. Stoch 89,5 m, a 32. Wąsek 86 m.

Przed rozpoczęciem konkursu pogorszyły się warunki pogodowe – wiatr zaczął mocno kręcić. Po skokach dziesięciu zawodników niespodziewanie prowadził Amerykanin Andrew Urlaub – 98 m. Pół metra bliżej wylądował reprezentant Ukrainy Jewhen Marusiak. Świetnie zaprezentował się weteran Simon Ammann – 97,5 m. Szwajcar nie objął jednak prowadzenia, wyższą notę otrzymał Turek Fatih Arda Ipcioglu 93 m.

Dobry skok oddał pierwszy z Polaków. Zniszczoł przy korzystnym wietrze osiągnął 97,5 m. Dało mu to awans do serii finałowej. Wąsek oddał krótszy skok – 93,5 m, ale miał dodane punkty za wiatr. Również wywalczył awans do drugiej serii. Prowadzenie objął Niemiec Constantin Schmid – 97,5 m. Stoch wylądował na 99 m, co dało mu drugie miejsce po próbach 39 zawodników.

Prowadzenie w konkursie objął Karl Geiger, Niemiec skoczył 100 m. Metr dalej wylądował jego rodak Andreas Wellinger i został liderem. Broniący tytułu Żyła poleciał 97,5 m. Na czoło stawki wskoczył Stefan Kraft – 102,5 m. Kubacki w trudnych warunkach uzyskał 97 m.

Na półmetku rywalizacji Kubacki zajmował czwarte miejsce, a Stoch dziewiąte. Prowadził Kraft. Miejsca pozostałych Polaków: 13. Żyła, 25. Zniszczoł, a 30. Wąsek.

Planica 2023. Piotr Żyła mistrzem świata!

W serii finałowej poprawił się Wąsek. Odległość 96 m dała 23-letniemu zawodnikowi awans w klasyfikacji generalnej o kilka pozycji. Kolegi z reprezentacji nie zdołał wyprzedzić Zniszczoł, w gorszych warunkach skoczył 93 m. Po próbach ośmiu zawodników konkurs został na chwilę wstrzymany.

Wąska na pozycji lidera zmienił dopiero szesnasty po pierwszej serii Johann Andre Forfang – 97,5 m. Po chwili Ryoyu Kobayashi poszybował 101,5 m, ale został zdyskwalifikowany za nieodpowiedni kombinezon. Żyła odpalił w serii finałowej. Poszybował aż 105 m! To nowy rekord skoczni.

Świetnie zaprezentował się także Stoch – 102 m. Dało mu drugie miejsce. Kolejni zawodnicy nie zbliżyli się do not Polaków. Czwarty na półmetku rywalizacji Kubacki osiągnął 102 m. Przegrał z Żyłą, ale przeskoczył Stocha.

Kubackiego i Stocha wyprzedził Karl Geiger – 101,5 m. Kolegę z reprezentacji wyprzedził Andreas Wellinger (102 m), ale nie wystarczyło na Żyłę. Prowadzący po pierwszej serii Kraft uzyskał 99 m. To oznaczało, że Żyła obronił tytuł mistrza świata! Po skoku Austriaka 36-latek wydał głośny okrzyk radości.

Żyła popłakał się po konkursie. – Nie wiem, jak to się stało. Po pierwszym skoku pomyślałem, nic z tego nie będzie. Brak mi słów. Nie wiem, czy dziś będę w stanie funkcjonować – mówił wzruszony na antenie Eurosportu. Żyła to najstarszy mistrz świata w historii. Drugie miejsce zajął Niemiec Wellinger, a trzecie jego rodak Geiger.

To był udany konkurs dla polskich zawodników. Kubacki zajął 5. miejsce, Stoch był 6., Wąsek 16, a Zniszczoł 20.